Google+

food lionIf you don’t have your Food Lion ad handy, here is this week’s Food Lion weekly ad with matchups. Don’t forget you can stack Food Lion coupons with manufacturer’s coupons to save even more money! And remember, any items that are Buy One Get One Free will ring up as half price if you buy just one. Make sure you load the Food Lion coupons to your MVP card each week. View the official Food Lion coupon policy.

Food Lion sales and deals vary by location. Prices in your region may be different but should be similar.

Save $5 Instantly When You Spend $15 on participating General Mills products

General Mills Cereals 11.5 Ounce Lucky Charms, 12.25 Ounce Honey Nut Cheerios or 10.7 Ounce Trix, Single Item At 1/2 Price Buy One Get One Free
- $1/3 Select General Mills Cereals, exp. 11/17/12 (GM 10/07/12)
$0.50 off ONE BOX Honey Nut Cheerios cereal
– $1/3 General Mills Cereal, exp. 10/20/12 (SS 09/09/12)

Progresso Soups 18.5-19 Ounce Traditional or Rich & Hearty Varieties Limit 2 Free Buy One Get One Free
- $1/4 Progresso Soup, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
– $1/4 Progresso Soup, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)

Pillsbury Cinnamon or Crescent Rolls 8 Ounce $2.19
- $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, exp. 12/29/12 (GM 10/07/12)
– $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, exp. 12/1/12 (SS 09/09/12)
$0.40 off TWO Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Final Price: $1.99 each when you buy 2

Yoplait Yogurt 4-6 Ounce 5/$3
- $0.40/6 Yoplait Cups, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
– $0.50/8 Yoplait Cups, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
– $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
– $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
Final Price: As low as $.54 each when you buy 8

Yoplait Trix Or Go-Gurt Yogurt Multipacks 16-18 Ounce $2.00
- $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
– $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup Yogurt, Trix Multipack or Splitz, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
Final Price: $1.63 each when you buy 2

Macaroni Grill Bag Entrees 24 Ounce $5.89

Totino’s Pizza Rolls 40 Count $3.00
- $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks, exp. 12/29/12 (GM 10/07/12 R)
– $0.75/3 Totino’s Rolls, exp. 12/1/12 (SS 09/09/12 R)
– $0.35/1 Totino’s Rolls, exp. 12/1/12 (SS 09/09/12)
– $0.40/2 Totino’s Rolls Package, exp. 10/27/12 (GM 08/05/12 R)
– $0.75/3 Totino’s Rolls Package, exp. 10/27/12 (GM 08/05/12)
Final Price: As low as $2.75 each when you buy 3

Totino’s Pizza Stuffers 14 Ounce $3.00

General Mills Cereals 18 Ounce Cheerios or 17 Ounce Cinnamon Toast Crunch or 16.2 Ounce Multi Grain Cheerios $3.00
$0.75 off ONE BOX Multi Grain Cheerios
$0.50 off ONE BOX Honey Nut Cheerios cereal
– $1/3 Select Cereals, exp. 11/17/12 (GM 10/07/12)
– $1/2 Cheerios Original Cereal, exp. 11/3/12 (SS 09/23/12 R)
– $1/3 General Mills Cereal, exp. 10/20/12 (SS 09/09/12)
Final Price: As low as $2.25

Betty Crocker Brownies 16.5-22.5 Ounce $2.00

Betty Crocker Muffin Mix 15.2-18.25 Ounce $2.00
- $0.75/2 Betty Crocker Ready To Spread Frosting, Supreme Brownie Mix, Dessert Bar Mix, Box Muffin Mix or Cookie Mix, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
Final Price: $1.63 each when you buy 2

Betty Crocker Cake Mix 15.25-18.4 Ounce $1.25

Chex Mix or Bugles 7.5-8.75 Ounce $2.50

Betty Crocker Fruit Snacks 4.5-8 Ounce $2.50

Nature Valley Granola Bars 7.4-8.9 Ounce $2.50
- $0.75/3 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
– $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
-  $0.75 off 3 Nature Valley or Fiber One Bars
Final Price: $2.25 each

Old El Paso Seasoning 1 Ounce $.69
- $0.60/3 Old El Paso Product, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
Final Price: $.49 each when you buy 3

Old El Paso Refried Beans 16 Ounce $1.09
- $0.60/3 Old El Paso Product, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
Final Price: $.89 each when you buy 3

Hamburger Helper 4.3-8.4 Ounce $1.00
- $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
– $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meal, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
$0.75 off 3 Hamburger Helper Skillet Meals
Final Price: $.75 each when you buy 3

Buy One Get One Free

Mama Lucia Meatballs 25.6 Ounce, Single Item At 1/2 Price Limit 2 Free

Nathan’s All Beef Franks 14 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Refrigerated

Cabot Chunk Cheese or Sargento Shredded Cheese 5-8 Ounce $2.00

Minute Maid Orange Juice 59 Ounce $2.50

My Essentials Half & Half 32 Ounce $1.97

Jell-O Pudding 8.9 Ounce- 15.5 Ounce $2.00

Sunny D 128 Ounce $2.99

Land O Lakes Spreadable Butter 6.5-8 Ounce $1.99

Pillsbury Ready To Bake Cookies 16 Ounce $2.79

Coffee-mate Flavored Creamer 32 Ounce $3.59

Heluva Good! Dip 12 Ounce $1.69

My Essentials Cheese Singles 12 Ounce $2.47

Dannon Activia Yogurt 4 Pack $1.99
- $0.75/1 Activia Product, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12 R)
Final Price: $1.24

Almond Breeze 64 Ounce $3.19

Gold Peak Tea 59 Ounce $2.19

Frozen

Breyers Ice Cream 48 Ounce $3.00

Pillsbury Toaster Strudel 10-11.5 Ounce, Pillsbury Toaster Strudel 2 For $3.00 With $1.00 Off 2 Kiosk Coupon. Must Buy 2.

DiGiorno Pizza 12 Inch $4.50
Save up to $3.00 in future savings when you buy two or more DIGIORNO® Pizza (any 12″ package)

My Essentials Pizza 6.5 Ounce, Thin Crust $.89

My Essentials Frozen Vegetables 32 Ounce $1.97

Celeste Pizza 5.58 Ounce $.99

Tyson Family Pack Chicken 26-32 Ounce $5.19

Stouffer’s Dinners or Entrees 6-12.87 Ounce $2.59

Ore-Ida Fries or Potatoes 19-32 Ounce $2.69
- $1/2 Ore-Ida Frozen Potato Product, exp. 11/30/12 (SS 10/14/12)
Final Price: $2.19 each when you buy 2

Gorton’s Premium Shrimp 8-12 Ounce $6.49

Marie Callender’s Bakes 24-31 Ounce $5.19

Edwards Premium Pies 25-46 Ounce $6.49

Klondike Ice Cream Bars 4-6 Count $3.14

Pictsweet Vegetables 24-32 Ounce $2.50

Pepperidge Farm Texas Toast 11.5 Ounce $2.89
- $1/2 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls, exp. 11/18/12 (SS 09/09/12 R)
– $0.50/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls, exp. 11/18/12 (SS 09/09/12 R)
Final Price: $2.39

Kid Cuisine Dinners 7.2-10.2 Ounce $2.14

Eggo Waffles 8-10 Count $2.00

Jimmy Dean Skillets 18 Ounce $4.49
- $0.55/1 Jimmy Dean Product, exp. 11/11/12 (RP 10/07/12 R)
– $1/1 Jimmy Dean Product, exp. 11/11/12 (RP 10/07/12)
Final Price: As low as $3.49

Grocery

Nature’s Own Whitewheat Bread 20-24 Ounce $1.99

Kellogg’s Cereal 12.2-12.5 Ounce Froot Loops, Apple Jacks, or Corn Pops, 20 Ounce Raisin Bran or 12 Ounce Rice Krispies $2.50

Green Giant Vegetables 15 Ounce 10 For $8.00 With $2.00 Off 10 Kiosk Coupon. Must Buy 10.

Hershey’s Snack Size Candy 2 For $5.00 With $1.00 Off 2 Kiosk Coupon. Must Buy 2

Mars Fun Size Candy Bars 11-11.24 Ounce $3.00
- $1.50/3 Mars Brand Candies, exp. 10/31/12 (RP 10/07/12)
– $1.50/3 M&M’s or Mars Brand Fun Size Candies Bags, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
Final Price: $2.50

Fritos Corn Chips or Cheetos 9.25-10.5 Ounce $2.00

Keebler Chips Deluxe Cookies 13-14.8 Ounce $2.00

Del Monte Fruit Bowls 4 Pack $2.00

Wish-Bone Salad Dressing 16 Ounce $1.67

Duke’s Mayonnaise 32 Ounce $3.00

Chef Boyardee Canned Pasta 14.75-15 Ounce $1.00
- $0.50/4 Chef Boyardee Cans or Microwave Pasta, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12 R)
– $1/5 Chef Boyardee Cans or Microwave Pasta, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12 R)
Final Price: As low as $.80 each when you buy 5

Quaker Oatmeal 42 Ounce $3.99
- $1/2 Quaker Instant Oatmeal, Standard Oatmeal or Real Medleys, exp. 10/20/12 (Pepsi Moments 09/30/12)
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Hanover Beans 15 Ounce $.80

Martha White Muffin Mix 7-7.6 Ounce $.89

Ocean Spray Craisins 5 Ounce $2.00

Food Lion Chocolate or Strawberry Syrup 22.0 – 24.0 Ounce $1.50

Snack Pack Pudding 4 Pack $1.00
- B3G1 Hunt’s Snack Pack Pudding, exp. 10/31/12 (SS 09/16/12 R)
Final Price: $.75 each when you buy 4

Jell-O Puddings .6-6 Ounce $1.00

Food Lion Baking and Cooking Spray 5-6 Ounce $1.89

Pepperidge Farm Milano Cookies 5 – 7 oz $2.24 With $0.75 Off Kiosk Coupon.

Nabisco Ritz Crackers 7.5-16 Ounce $2.50

Honey Maid Grahams 12-15 Ounce $2.99
- $1/2 Honey Maid Product, exp. 10/21/12 (SS 07/22/12)
Final Price: $2.49

Keebler Sandwich Crackers 11-11.04 Ounce $2.00

Nabisco Snack Crackers 5.5-10 Ounce $2.79

Nabisco BelVita Breakfast Biscuit 8.8 Ounce $2.99

Doritos Tortilla Chips 11-12 Ounce $3.00
- $0.55/1 Doritos Jacked Chips, exp. 10/20/12 (Pepsi Moments 09/30/12)
Final Price: $2.45

Snyder’s Pretzel Sandwiches 8 Ounce $2.50

My Essentials Potato Chips 10-10.5 Ounce $1.97

My Essentials Instant Coffee 8 Ounce $3.99

My Essentials Decaf Tea Bags 48 Count $1.79

Aunt Jemima Syrup 24 Ounce  $2.99

Kellogg’s Pop-Tarts 8 Count $2.25

Quaker Real Medleys Instant Oatmeal 2.64 Ounce $1.67
- $1/2 Quaker Instant Oatmeal, Standard Oatmeal or Real Medleys, exp. 10/20/12 (Pepsi Moments 09/30/12)
$1/2 Quaker Item printable
Final Price: $1.17 each when you buy 2

Starbucks Ground Coffee 12 Ounce $8.49
- $3/2 Starbucks Coffee Bags, exp. 11/15/12 (SS 10/07/12)
– $1.50/1 Starbucks Coffee, exp. 11/15/12 (SS 09/09/12)
Final Price: $6.99

Ragu Pasta Sauce 16-26.3 Ounce 3 For $3.00 With $2.00 Off 3 Kiosk Coupon. Must Buy 3.

Success Boil-n-Bag Rice 32 Ounce $3.99
- $0.50/1 Success Rice Product, exp. 12/9/12 (RP 09/16/12)
Final Price: $3.49

Campbell’s Cream Soup 10.75 Ounce, Chicken or Mushroom $1.00
- $0.40/4 Campbell’s Condensed Cream of Mushroom or Cream of Chicken, exp. 11/4/12 (SS 09/16/12 R)
Final Price: $.90

Velveeta Skillet Dinners 12.86-15.66 Ounce, Velveeta Skillet Dinners 2 For $4.00 With $1.00 Off 2 Kiosk Coupon. Must Buy 2.

Swanson Broth 14 Ounce, Chicken, Beef or Vegetable $1.00

Hormel Compleats 10 Ounce $2.00

Mueller’s Pasta 16 Ounce $1.25
- $1/3 Mueller’s Pasta, exp. 11/1/12 (SS 10/07/12 R)
Final Price: $.92 each when you buy 3

My Essentials Macaroni & Cheese Dinner 7.25 Ounce $.65

Produce

Seedless Red Grapes $1.27 lb

Tangerines 3 Lb. Bag $2.99

White Potatoes 5 Lb. Bag $2.50

Carving Pumpkins $4.99

Gala Apples 3 Lb. Bag $2.50

Fresh Express or Dole Salad Blends 8-12 Ounce $2.00

Broccoli Bunch $1.50

Grape Tomatoes $2.08

Sweet Onions $.99

Avocados $.99

Cauliflower $2.50

Asparagus $2.49 lb

Green Bell Peppers $.50

Cucumbers $.69 each

Large Vegetable Tray40 Ounce $9.99

Sliced Mushrooms 6 Ounce, Snow White $1.56

Microwave Caramel Apple Kits $3.59

Beverages

Coke Products 12 Pack 12 Ounce Cans, 6 Pack .5 Liter Bottles $3.00

Pepsi Products, 7UP, A&W or Canada Dry 2 Liter $1.25
- $1/2 Pepsi Next, exp. 10/20/12 (Pepsi Moments 09/30/12)
– $1/3 Sierra Mist, exp. 10/20/12 (Pepsi Moments 09/30/12)
Final Price: As low as $.75 each when you buy 2

Pepsi Products 6 Pack 16.9 Ounce Bottles $3.00

Powerade 32 Ounce $.89

Dasani 6 Pack .5 Liter Bottles $3.00

MiO Water Enhancer 1.62 Ounce $3.99

V8 Splash 64 Ounce $2.50
- $1/2 V8 Splash Beverages, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12 R)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Gatorade 8 Pack, 20 Ounce $5.00

My Essentials Apple Juice 64 Ounce $1.49

My Essentials Drinking Water 24 Pack, .5 Liter Bottles $2.99

My Essentials Soda 3 Liter $1.15

Pets, Household, Health, and Beauty

Gain Liquid Laundry Detergent 50 Ounce $4.77
- $0.40/1 Gain Detergent or Fabric Softener, exp. 11/30/12 (P&G 10/14/12)
– $1/2 Gain Detergent or Fabric Softener, exp. 11/30/12 (P&G 10/14/12)
– $2/2 Gain Detergent or Gain Fabric Softener, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
– $1/1 Gain Detergent or Gain Fabric Softener, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
Final Price: As low as $3.77

Gain Powder 45-49 Ounce $4.77
- $0.40/1 Gain Detergent or Fabric Softener, exp. 11/30/12 (P&G 10/14/12)
– $1/2 Gain Detergent or Fabric Softener, exp. 11/30/12 (P&G 10/14/12)
– $2/2 Gain Detergent or Gain Fabric Softener, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
– $1/1 Gain Detergent or Gain Fabric Softener, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
Final Price: As low as $3.77

Angel Soft Bath Tissue 8 Triple, 12 Double Or 24 Regular Rolls $4.99
$1.00 off 12-pk. or larger double roll Angel Soft
Final Price: $3.99

Sparkle Paper Towels 8 Rolls, Select Varieties $4.99

Surf Laundry Detergent 100 Ounce, Surf Laundry Detergent $3.99 With $1.00 Off 1 Kiosk Coupon.

Gain Fabric Softener 51 Ounce $3.99
- $0.40/1 Gain Detergent or Fabric Softener, exp. 11/30/12 (P&G 10/14/12)
– $1/2 Gain Detergent or Fabric Softener, exp. 11/30/12 (P&G 10/14/12)
– $2/2 Gain Detergent or Gain Fabric Softener, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
– $1/1 Gain Detergent or Gain Fabric Softener, exp. 10/31/12 (RP 09/16/12)
Final Price: As low as $2.99

Finish Powerball Tabs 20 Count $3.99

Finish Quantum 10 Count $3.99

Brawny Paper Towels 1 Roll, 36.54-40.10 Square Feet $1.50

Dixie Plates and Bowls 14-60 Count $2.00

Fancy Feast Cat Food 3 Ounce 20/$11.00
- $1/24 Fancy Feast Cans, exp. 12/31/12 (SS 10/07/12)
$1.10 off when you buy any TWENTY-FOUR cans of Fancy Feast® Gourmet Cat Food, any variety
Final Price: As low as $.50 each when you buy 24

9 Lives Cat Food 3.15 Lb. Bag $3.99

Tidy Cats Cat Litter 20 Lb. Bag $4.00
- $1/1 Purina Tidy Cats, exp. 10/29/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: $3.00

Gravy Train Dog Food 16 Lb. Bag $8.99

Pedigree Plus Variety Pack 12 Count $6.99

Luvs Big Pack Diapers 66-108 Count $17.99

Huggies Wipes Refills 184-232 Count $6.49

Beech Nut Stage 1 or Stage 2 Baby Food 2.5-4 Ounce $.50

Pedialyte 33.8 Ounce $4.99

Enfamil Baby Formula 22.2-28.1 Ounce $23.99
- $1/1 Enfamil or Enfagrow Product, exp. 10/31/12 (SS 09/30/12 R)
Final Price: $22.99

Dove Shampoo, Conditioner, or Styling Products 5-12 Ounce $3.00

Alka-Seltzer Plus 20 Count $4.99
- $1/1 Alka-Seltzer Plus Product, exp. 11/10/12 (RP 09/16/12)
Final Price: $3.99

Playtex Gentle Glide or Sport Tampons 18 Count $2.99

Old Spice High Endurance Deodorants 3-3.25 Ounce $2.50
- $1/2 Old Spice Product, exp. 10/31/12 (P&G 09/30/12)
Final Price: $2.00 each

Crest Premium Toothpaste 4-6.2 Ounce $2.99
- $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, exp. 10/31/12 (P&G 09/30/12)
Final Price: $2.49

Be sure to check out Coupons.com, Coupon Network, RedPlum, SmartSource, and SavingStar for any additional printable coupons that you may need!

Don’t forget to check out the rest of the store sales I’ve posted!

Thanks A Frugal Chick!

Tagged with:
 
About The Author

Jenny

Hi there! I'm Jenny, a coffee-addicted, busy-body, work at home mom of two insane boys age 11 & 6. I'm married to my best friend, obsessed with the Packers, and I love to cook, read, and design blogs (I'm kindof a geek). I love to hear from my readers so leave a comment below to join the conversation!

4 Responses to Food Lion Weekly Ad with Matchups 10/17 to 10/23

  1. CarolynAnnColley says:

    well we only have 2 other choices:  Food City & Walmart

  2. CarolynAnnColley says:

    thanks for sharing, I like shopping at Food Lion

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>