Google+

food lionIf you don’t have your Food Lion ad handy, here is this week’s Food Lion weekly ad with matchups. Don’t forget you can stack Food Lion coupons with manufacturer’s coupons to save even more money! And remember, any items that are Buy One Get One Free will ring up as half price if you buy just one. Make sure you load the Food Lion coupons to your MVP card each week. View the official Food Lion coupon policy.

Food Lion sales and deals vary by location. Prices in your region may be different but should be similar.

Buy One Get One Free

Deer Park or Poland Springs Aquapod 8 Pack, 11 Ounce, Single Item At 1/2 Price Limit 2 Free

Turkey Hill Ice Cream 48 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Sunshine Cheez-It 9.75-13.70 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Pop Secret Popcorn 3 Pack, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free
- $1/2 Pop Secret Product printable

Food Lion Large, Raw or Cooked Shrimp 16 Ounce, 41/50 Count, Food Lion Store Brand SUPER SALE! Single Item At 1/2 Price Limit 2 Free

Bakery

Muffins 4 Count $3.00

Nature’s Place Breads $2.99

Food Lion Danish 14 Ounce $3.79

Sliced Loaf Cakes $3.79

Nature’s Own 100% Whole Grain Bread 20 Ounce $2.19

Produce

Sweet, Juicy Yellow or White Peaches $1.27 lb

Fresh, Crisp Granny Smith Apples 3 Lb. Bag $2.50

Russet Potatoes 5 Lb. Bag $2.50

Dole or Fresh Express Salads 9-12 Ounce $2.00

Roma Tomatoes $1.29

Onions $.89 lb

Kiwi Fruit $.44

Whole Carrots 2 Lb. Bag $.99

Jalapeno Peppers $1.55

Pickling Cucumber Packaged $2.09

Broccoli Crowns $1.69 lb

Baby Portabella Mushrooms 8 Ounce Whole or 6 Ounce Sliced $1.99

Bartlett Pears $1.39 lb

Navel Oranges 3 Lb. Bag $3.49

Salted, Roasted & Raw Hampton Farms Peanuts $2.50

Sambazon Acai Juice 32 Ounce $6.99

Mixed Fruit 16 Ounce $3.00

Refrigerated

Sargento Shredded Cheese 5-8 Ounce $2.00

Tropicana Pure Premium or Trop50 Orange Juice 59 Ounce $3.00

Dannon Oikos Yogurt 5.3 Ounce $1.00
- $0.50 off Dannon (3) Oikos Cups or Multipack, exp. 9/30/12 (SS 08/12/12)
Final Price: $.83 each when you buy 3

Blue Bonnet Spread 4 Quarters, 16 Ounce $.88

Food Lion Cottage Cheese 24 Ounce $2.50

Cabot Bar Cheese 8 Ounce $2.50

Cracker Barrel Cheese 8 Ounce $2.99

Land O Lakes Spreadable Butter 6.5-8 Ounce $2.00

Pillsbury Ready To Bake Cookies 16 Ounce $2.50

Dannon Light & Fit Yogurt 24-28 Ounce $2.00

International Delight Coffee Creamer 16 Ounce $1.67

Gold Peak Tea 59 Ounce $2.00

Frozen

Red Baron Pizza 12 Inch $3.33

Marie Callender’s Dinners or Pot Pies 16.5-17 Ounce $2.50

My Essentials Freeze Pops 36 Count $1.93

Stouffer’s Family Size Entrees 32-40 Ounce $5.99

Birds Eye Steamfresh Blends 12 Ounce $2.00
- $1/3 Birds Eye Steamfresh, exp. 10/24/12 (All You Magazine Aug ’12)
Final Price: $1.67 each when you buy 3

Banquet Dinners 5.75-10.5 Ounce $1.00

Tyson Family Pack Chicken 22-32 Ounce $6.99

Smart Ones Smart Anytime, Smart Creations and Smart Beginnings 4.44-11 Ounce $2.50
$3.00 off any 10 Weight Watchers Smart Ones
$5/12 Weight Watchers Smart Ones printable
Final Price: $2.20 each when you buy 10

Gorton’s Fish Sticks, Tenders or Fillets 11-14 Ounce $3.00
- $1/2 Gorton’s Products printable
Final Price: $2.50 each when you buy 2

Hungry-Man Dinners 14-17 Ounce $3.00

Green Giant Valley Fresh Steamers 12 Ounce $1.67
$0.75 off Green Giant Seasoned Steamers
$0.75 off 2 Green Giant Frozen Bagged Vegetables
Final Price: As low as $.92 (if seasoned are included)

Weight Watchers Smart Ones Classic Favorites 4.58-11.5 Ounce $2.00
$3.00 off any 10 Weight Watchers Smart Ones
Final Price: $1.70 each when you buy 10

Tyson Anytizers 10-13.25 Ounce $3.33
- $1/1 Tyson Any’tizers Snack, exp. 11/19/12 (SS 08/19/12)
– $1/1 Tyson Any’tizers Snacks, exp. 9/14/12 (SS 06/17/12)
Final Price: $2.33

Aunt Jemima Great Starts Breakfast Entrees 5.25-6.8 Ounce $1.67

Jimmy Dean Breakfast Bowls 8 Ounce $2.50
- $0.55/1 Jimmy Dean Product, exp. 9/30/12 (RP 08/26/12 R)
– $1/2 Jimmy Dean Product, exp. 9/30/12 (RP 08/26/12)
Final Price: As low as $1.95

My Essentials Waffles 10 Count $1.57

Grocery

General Mills Cereals 21.25 Ounce Cinnamon Toast Crunch, 21.6 Ounce Honey Nut Cheerios, 18 Ounce Cheerios, or 20.5 Ounce Lucky Charms $3.00
$1.00 off TWO BOXES of Cheerios cereals
Final Price: $2.50 each when you buy 2

Kellogg’s Pop-Tarts 8 Count $2.00
- $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Mini Crisps, exp. 10/7/12 (RP 08/26/12)
– $1/1 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps, exp. 9/9/12 (RP 07/29/12 R)
Final Price: As low as $1.00

Hellmann’s Easy Squeeze Mayonnaise 16.5 Ounce, BUY 1 Hellmann’s Easy Squeeze Mayonnaise & GET $2.00 Off 1 Lb. Of Food Lion Fresh Deli Meat. Limit 1 Reward Per Visit. $3.79

Del Monte Vegetables 14.5-15.25 Ounce $1.00

Bush’s Best Baked Beans or Grillin’ Beans 21-28 Ounce $1.79

Wesson Cooking Oil 48 Ounce $3.00

Mott’s Apple Sauce 6 Pack $2.00

Food Lion Fruit Bowls 4 Pack $1.67

Duncan Hines Frosting 16 Ounce $1.25

Duncan Hines Cake Mix 16-18.25 Ounce $1.25

Mt. Olive Pickles 24 Ounce $2.00
- $0.50/1 Mt. Olive Product, exp. 10/7/12 (SS 08/26/12 R)
– $1/1 Mt. Olive Product, exp. 10/7/12 (SS 08/26/12 R)
Final Price: As low as $1.00

Carnation Evaporated Milk 12 Ounce $1.00
- $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk printable
Final Price: $.75 each when you buy 2

Jello Pudding and Gelatin .6 – 6 Ounce $1.00

Tostitos Tortilla Chips 9.75-13 Ounce $3.50

Lay’s Potato Chips 10-10.5 Ounce $3.00

Quaker Soft and Crunchy Cookies 8.80-9.30 Ounce $1.79

Famous Amos Box Cookies 12.40 Ounce $2.50

Keebler Vienna Fingers 14.20 Ounce $2.50
- $0.55/2 Keebler Cookies, exp. 9/23/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: $2.23

Pepperidge Farm Goldfish 6-8 Ounce $2.00

Murray Cremes 13 Ounce $1.39

My Essentials Chunk Light Tuna 12 Ounce $1.97

My Essentials Family Size Tea Bags 24 Count $1.50

My Essentials Raisins 6 Pack $1.47

My Essentials Coffee Creamer 22 Ounce $2.49

My Essentials Ground Coffee 11.5 Ounce Bags $3.49

My Essentials Marshmallows 10-10.5 Ounce $.99

Lance Crackers 8 Pack $2.50

Food Lion Salad Dressing 16 Ounce $1.50

Folger’s & Millstone K-Cups 12 Count $7.99

Kellogg’s Cereals 20 Ounce Raisin Bran, 12 Ounce Rice Krispies or 12.2-12.5 Ounce Fruit Loops, Apple Jacks or Corn Pops $2.50
$1.00 off and 3 Kellogg’s Cereals
SAVE $1.00 on any THREE (3) Kellogg’s® Apple Jacks®, Corn Pops® and/or Froot Loops® Cereals (8.7 oz. or Larger, Any Flavor, Mix or Match)
$1.00 off when you buy any THREE Kellogg’s® Apple Jacks®, Corn Pops®, and/or Froot Loops® Cereals (8.7 oz. or Larger, Any Flavor, Mix or Match)
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Kellogg’s Special K Cereal 12-14 Ounce $2.50

Kellogg’s Special K Bars 4.6-6.2 Ounce $2.50
- $1 off Milk wyb Kellogg’s Special K Cereal Bars, Pastry Crisps, Granola Bars or Fiberplus Bars, exp. 10/7/12 (RP 08/12/12)

Maxwell House Coffee 28.0-30.6 Ounce Cans, (Decaf. and Colombian Not Included) $7.99

Honey Bunches of Oats 13-18 Ounce $2.50
- $1/2 Post Honey Bunches of Oats, exp. 9/30/12 (SS 08/19/12 R)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Aunt Jemima Syrup 24 Ounce $2.99

Ragu Pasta Sauce 16-26.3 Ounce $1.67

Mueller’s Pasta 16 Ounce $1.25

Chef Boyardee Canned Pasta 14.75-15 Ounce $1.00

Campbell’s 100% Natural Soup 18.6-18.8 Ounce $1.50

Hungry Jack Mashed Potatoes 13.3-15.3 Ounce $1.89

Kraft Macaroni & Cheese Dinner 7.25 Ounce $.89

Rice A Roni or Pasta Roni 3.8-7.2 Ounce $1.00

Pace Salsa 24 Ounce $2.50
- $0.60/2 Pace Product, exp. 9/30/12 (SS 08/26/12 R)
– $0.40/2 Pace Product, exp. 9/30/12 (SS 08/26/12 R)
Final Price: As low as $2.30 each when you buy 2

Lipton Onion Soup Mix 2 Ounce $1.00

Beverages

Pepsi Products 6 Pack 16.9 Ounce Bottles or 12 Pack 12 Ounce Cans $3.00

7UP, A&W or Canada Dry 2 Liter $1.25

Pepsi Products, Coke Products, IBC or Crush Soda 6 Pack Bottles $3.00

Lipton Tea 12 Pack 16.9 Ounce Bottles $4.99

Starbucks Frappuccino 4 pack 9.5 Ounce Bottles $4.99

Coke Products 2 Liter $1.50

Glaceau Vitamin Water 20 Ounce $1.33

Glaceau Smartwater 23.7 Ounce $1.33

My Essentials Drinking Water 24 Pack, .5 Liter Bottles $2.99

My Essentials Distilled Water 1 Gallon $.87

Ocean Spray Cranberry Juice 64 Ounce $2.00

My Essentials Apple Juice 128 Ounce $2.98

Powerade Sports Drink 32 Ounce $1.00

Kool-Aid Jammers 10 Pack, 6 Ounce Pouches $1.89

Gatorade 64 Ounce $1.67

My Essentials Soda 12 Pack, 12 Ounce Cans $2.50

Household, Health and Beauty

Tide Liquid Laundry Detergent 100 Ounce $10.99
- $2/3 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $1/2 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $0.40/1 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
Final Price: As low as $10.33 each when you buy 3

Tide Powder Laundry Detergent 95-114 Ounce $10.99
- $2/3 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $1/2 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $0.40/1 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
Final Price: As low as $10.33 each when you buy 3

Charmin Bath Tissue 6 Mega, 12 Double Rolls or 16 Basic Double Rolls, Charmin Bath Tissue $5.49 Ea. With $1.00 Off 1 Kiosk Coupon.

Bounty Paper Towels 6 Big Rolls, Bounty Paper Towels $5.49 Ea. With $1.00 Off 1 Kiosk Coupon.

Alpo Dog Food 13.2 Ounce Can 10/$7
- $1.50/10 Purina Alpo Dog Food, exp. 9/10/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: $.55 each when you buy 10

My Essentials Foam Plates 40 Count $1.91

My Essentials Paper Towels $.66

My Essentials Sandwich Bags 100 Count $2.47

My Essentials Foam Cups 21 Count $1.37

Home 360 Facial Tissue with Lotion 64 Count $1.39

My Essentials Napkins 250 Count $1.75

Kingsford or Match Light Charcoal 6.3-8.3 Lb. Bag $5.99

Scotties Tissues 60-160 Count $.79
- $1 off (5) Scotties Product, exp. 9/15/12 (RP 08/12/12)
Final Price: $.59 each when you buy 5

Cottonelle Bath Tissue 18 Pack $7.49

Dawn Dishwashing Liquid 19-24 Ounce $2.99
- $0.50/1 Dawn Product, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $0.75/1 Dawn Hand Renewal, Power Clean, Bleach Alternative or Oxi Item, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
Final Price: As low as $2.24

Cascade Powder or Gel Dishwasher Detergent 75 Ounce $4.49
- $1/1 Cascade Product, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
Final Price: $3.49

Scott Paper Towels 8 Pack Mega Roll $7.49

Kibbles ‘n Bits Dry Dog Food 16-18 Lb. Bag $10.99
- $0.55/1 Kibbles ‘n Bits Dry Dog Food, exp. 10/28/12 (RP 08/26/12 R)
Final Price: $10.44

Busy Bones and Chews 5-7 Ounce $3.00

Friskies Dry Cat Food 3.15 Lb. Bag $4.00
- $1.50/3 Purina Friskies Dry Cat Food Bags, exp. 10/31/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: $3.50 each when you buy 3

Whiskas Temptations 2.1-3 Ounce $1.50
- $1/2 Whiskas Temptations Cat Treats, exp. 10/7/12 (RP 08/26/12)
Final Price: $1.00 each when you buy 2

Arm & Hammer Cat Litter 28 Lb. $9.99

Huggies Jumbo Diapers or Pull-Ups & Goodnites 10-56 Count $8.49
- $1.50/1 Huggies Diapers, exp. 9/8/12 (SS 08/12/12)
Final Price: $7.99

Gerber Graduates Puffs, Lil’ Crunchies or Wagon Wheels 1.48 Ounce $2.00
$1.00 off 2 Gerber Graduates Puffs Snacks
$1.35 off when you buy any FOUR Gerber® Graduates® Snacks
Final Price: As low as $1.50 each when you buy 2

Beech Nut Baby Food Stage 2 1/24 Ounce $.65

Gerber Pure Water 1 Gallon $1

Beech Nut Stage 4 Meals 12 Ounce $2.00

Home 360 Baby Wipes 320-360 Count $7.49

Pepto Bismol 8 Ounce $3.49

Always Liners or Pads and Tampax Tampons 14-60 Count $3.50
- $0.50/1 Always Pads or Feminine Cleaning Cloths, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $0.50/1 Always Pantiliners, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
– $0.50/1 Tampax Product, exp. 9/30/12 (P&G 08/26/12)
Final Price: $3.00

Dove Soap 2 Pack $2.99

Dove Hair Care Products 7-12 Ounce $3.00

One A Day Adult Vitamins 50-100 Count $6.99
- $2/1 One A Day Adult Multivitamin Product, exp. 9/30/12 (SS 08/19/12 R)
– $2/1 One A Day Multivitamin Product, exp. 9/23/12 (RP 07/29/12)
Final Price: $4.99

Be sure to check out Coupons.com, Coupon Network, RedPlum, SmartSource, and SavingStar for any additional printable coupons that you may need!

Don’t forget to check out the rest of the store sales I’ve posted!

Thanks A Frugal Chick!
Disclosure: I receive a commission for All You purchased through the link(s) above.

Tagged with:
 
About The Author

Jenny

Hi there! I'm Jenny, a coffee-addicted, busy-body, work at home mom of two insane boys. I love football, cooking, Deadliest Catch, video games, Wordpress, and CSS (I'm kindof a geek). Feel free to say hi! We can be nerdy together.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>